Wystawa artystyczna pod hasłem DROGA DO MIŁOŚCI
„Droga do Miłości” - kooperacja Koła Naukowego Elbląskich Pedagogów z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Kamionku Wielkim
W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym rozpoczęliśmy realizację Programu Profilaktycznego "ARS czyli jak dbać o miłość" autorstwa dr Krzysztofa Wojcieszke, profesora nzw. Pedagogium Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie, specjalisty w zakresie uzależnień i zachowań ryzykownych młodzieży, rekomendowanego przez Główny Inspektorat Sanitarny pod patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Zdrowia. Program dotyczy profilaktyki używania substancji psychoaktywnych i adresowany jest do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Celem programu jest ograniczenie niekorzystnych następstw zdrowotnych, prokreacyjnych i społecznych związanych z używaniem i nadużywaniem substancji psychoaktywnych przez młodzież wchodzącą w dorosłe życie. Program ten rozpoczęliśmy projekcja filmów we współpracy ze Służbą Więzienną Olsztyn dzięki zaangażowaniu Rzecznika Prasowego w osobie Pana mjr Jarosława Witek, który przyjechał do palcówki MOW z pokazem filmów "VIII edycji International Film Festival in Olsztyn Prison Movie 2020". Są to filmy nagradzane na corocznej gali statuetką "DOBREGO ŁOTRA", w kategoriach dostosowanych do potrzeb autorów: występują więc różni bohaterowie, osoby skazane, pracujące z osobami niepełnosprawnymi, na rzecz pomocy w hospicjach, autorzy i wykonawcy muzyki, osoby pracujące na rzecz zwierząt, dzieci, misji chrześcijańskiej, oraz bohaterowie zakładów poprawczych, młodzieżowych ośrodków wychowawczych, zakładów karnych.
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1079351135883849&id=494167007735601
Na bazie współpracy Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z Elbląską Uczelnią Humanistyczno - Ekonomiczną powstała w tym okresie wystawa artystyczna pod hasłem DROGA DO MIŁOŚCI autorstwa studentów naszej uczelni. Wystawa jest zaplanowana na ekspozycję w formie ciągłej, twórczej pracy, dzieła i wytwory pracy własnej wychowanków są sukcesywnie dokładane a wystawa uzupełniana w taki sposób, aby wspólnie zbudować ekspozycję i ułożyć historię wspólnego poszukiwania harmonii z symboli dwóch różnych światów. Rozbudzanie kreatywności wychowanków w okresie pandemii i odkrywanie znaczenia różnorodnych form wyrazu artystycznego stanowi o celach nadrzędnych przyświecających tej wystawie obok realizowanych zajęć dydaktycznych profilaktycznych z młodzieżą. Wernisaż wystawy zaplanowany jest w maju podczas Dnia Matki, upamiętniającym najważniejsze wartości w życiu człowieka. Wydarzenie to jest elementem akcji "Dobrem się zarażaj" i inspiruje ludzi dobrej woli do przeciwdziałania stagnacji emocjonalnej, poczuciu osamotnienia w trudnych czasach pandemii oraz wspiera wszelkie przejawy życzliwości i miłości bliźniego. Projekt realizowany jest własnymi środkami finansowymi placówki MOW i jest w ciągłym udoskonalaniu. W planach mamy kilka kolejnych zadań kreatywnej, twórczej działalności resocjalizacyjnej, realizacji kilku akcji wielkich i doniosłych z uwagi na zaangażowanie naszych wychowanków i studentów EUHE.
Serdeczne podziękowania pragnę złożyć studentom POW3z w szczególności: Pani Oli Szechlickiej, Pani Pauli Rocławskiej, Pani Anicie Jabłonowskiej oraz Panom : Michałowi Statek i Szymonowi Waga za zaangażowanie i pełne uznania działanie w Kole naukowym Elbląskich Pedagogów. Moja codzienna obecność w placówce MOW, współpraca z wychowawcami i Dyrekcją oraz Władzami Wydziału Administracji i Nauk Społecznych przynosi naszym wychowankom wiele wsparcia i nadziei, która jest największą siłą motywacyjną człowieka.
Magdalena Kuligowska
koordynator Projektu
Opiekun Koła Naukowego Elbląskich Pedagogów