○ sekcja pielęgniarstwa – opiekun mgr Helena Dziekańska wojewódzki konsultant ds. pielęgniarstwa chirurgicznego, dr M. Lemska
Sprawozdanie pokonferencyjne.
II konferencja naukowo-szkoleniowa z cyklu Zdrowie dla Warmii i Mazur pt. Wielowymiarowość problemów w opiece pielęgniarskiej
zorganizowana 28 kwietnia 2022
W dniu 28 kwietnia w Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych odbyła się II konferencja naukowo-szkoleniowa z cyklu Zdrowie dla Warmii i Mazur pt. Wielowymiarowość problemów w opiece pielęgniarskiej. Współorganizatorami spotkania była Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Elblągu oraz Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych Regionu Warmii i Mazur z siedzibą w Olsztynie.
Konferencja skierowana była do pielęgniarek i położnych, głównie z terenu Warmii i Mazur. Problematyka konferencji wychodzi naprzeciw problemom, z którymi boryka się obecnie Kadra Ochrony Zdrowia w codziennej pracy. Pandemia Covid-19 wymusiła zmiany oraz pokazała wielość niedostatków i problemów, z którymi przedstawiciele zawodów medycznych stykają się na co dzień.
Udział w konferencji wzięło wielu Konsultantów Krajowych i Wojewódzkich z różnych dziedzin pielęgniarstwa, którzy przybliżyli uczestnikom wielowymiarowość zmian i problemów we współczesnym pielęgniarstwie i położnictwie, jakim wyzwaniom muszą stawić czoła pielęgniarki i położne, jakie problemy napotykają w związku z dynamiczną sytuacją związaną z nowymi trudnymi sytuacjami, które pojawiają się w pracy.
Wystąpienia zaproszonych Konsultantów Wojewódzkich i Krajowych dotyczyły wielowymiarowości problemów pielęgniarstwa: chirurgicznego i operacyjnego, psychiatrycznego, ginekologicznego i położniczego, pediatrycznego, opieki paliatywnej, pielęgniarstwa ratunkowego oraz rodzinnego.
Swoją obecnością zaszczycili nas m.in.: Michał Missan Wiceprezydent miasta Elbląga, Piotr Opaczewski Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski, Dyrektorzy elbląskich szpitali Bożena Ropelewska oraz Arletta Peplińska, Wiesława Pokropska Dyrektor Hospicjum w Elblągu oraz Teresa Kocbach Dyrektor Hospicjum w Olsztynie. Wśród zaproszonych gości, którzy uczestniczyli w wydarzeniu byli:
Mirosław Kochański Dyrektor Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej we Fromborku, Katarzyna Dośla-Szcześniak Dyrektor Wydziału Zdrowia Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, Janusz Grzegorczyk Przewodniczący ORPiP w Ostrołęce, Beata Ostrzycka Konsultant Krajowy w Dziedzinie Pielęgniarstwa Rodzinnego, Bożena Raczkowska Z-ca Dyrektora ds. Pielęgniarstwa Szpital Powiatowy w Iławie, Iza Groszkowska Pielęgniarka Naczelna SPZOZ w Wyszkowie, Bogusława Rentflejsz Z-ca Dyrektora ds. Pielęgniarstwa Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce, Beata Szeszko Konsultant Wojewódzki ds. Pielęgniarstwa Onkologicznego, Beata Wołk Konsultant Wojewódzki ds. Pielęgniarstwa, Tamara Koperkiewicz Konsultant Wojewódzki ds. Pielęgniarstwa Rodzinnego, Barbara Plewik Konsultant Wojewódzki ds. Pielęgniarstwa Epidemiologicznego, Wioletta Sulich-Świdnicka Przełożona Pielęgniarek Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu, Ewa Jussis Przełożona Pielęgniarek Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej we Fromborku
Podczas spotkania głos zabrała między innymi mgr Mariola Łodzińska Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, która wygłosiła wykład „Pielęgniarstwo polskie w obliczu wyzwań współczesnego świata”, dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek Konsultant Krajowy w Dziedzinie Pielęgniarstwa Pediatrycznego mówiła na temat „Wielowymiarowości pielęgniarstwa pediatrycznego we współczesnej opiece zdrowotnej”. Poruszona została również tematyka rehabilitacji pocovidowej przedstawiona przez dr n. med. Grzegorza Mańko podczas wykładu „Fizjoterapia pocovidowa w świetle chorób cywilizacyjnych”.
W konferencji wzięli również udział studenci działający w sekcjach Koła Naukowego AMiSNS kierunku pielęgniarstwo, pielęgniarstwo ratunkowe i położnictwo.
Serdecznie dziękujemy Wszystkim Szanownym Prelegentom za bardzo interesujące wystąpienia oraz Wszystkim Uczestnikom za udział w konferencji.
Mamy nadzieję, że dobór tematów i Wykładowców zapewnił najwyższy poziom konferencji i spełnił Państwa oczekiwania.
W dniach 1-2 kwietnia 2022 r. Studenci Wydziału Nauk o Zdrowiu kierunku Położnictwo II rok, pod opieką wykładowcy lic. położnictwa Moniki Kaśkiewicz wzięli udział w konferencji pt.: „INNOWACJE INTERDYSCYPLINARNE 2022 ANESTEZJOLOG GINEKOLOG POŁOŻNIK”. Patronat nad wydarzeniem objęło Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników.
Podczas tych niezwykle intensywnych dni Studenci mieli okazję wziąć udział w ciekawych wykładach m.in. o poziomie stresu i strategiach radzenia sobie z nim przez kobiety doświadczające późnego macierzyństwa, bólu w przebiegu laktacji, cięciu cesarskim na życzenie, cytologii czy brachyterapii. Na zakończenie konferencji odbył się finał przy okrągłym stole, gdzie wielu specjalistów dyskutowało, o tym co można zrobić, żeby kobiety mogły współcześnie rodzić bez bólu. Niezwykle inspirujące było dla uczestników spotkanie w kuluarach z panią profesor Grażyną Iwanowicz-Palus z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Była to okazja do żywej wymiany poglądów, dyskusji i dzielenia się wiedzą, z której robimy pożytek w codziennej pracy i kontaktach anestezjologa z ginekologami i położnikiem.
tekst: Monika Kaśkiewicz
Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych
82-300 Elbląg, ul. Lotnicza 2