plende

Ogłoszenia

erasmus

Koordynatorzy programu Erasmus + z Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych, Pani Olga Reva i Pan Tomasz Mendrek w dniu 22.11.2022 r. wzięli udział w pierwszym z cyklu spotkań dotyczącym oferty programu Erasmus+ dla szkolnictwa wyższego w ramach konkursu wniosków na rok 2023, które odbyło się w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego.

Celem spotkania było przedstawienie informacji o zasadach realizacji mobilności europejskiej i pozaeuropejskiej oraz projektów Partnerstw współpracy i innych typów projektów (m.in. wspólne studia, budowanie potencjału w sektorze Szkolnictwa wyższego, Jean Monnet) skierowanych do sektora Szkolnictwa Wyższego.

W ramach spotkania poruszono takie tematy jak:

  • Erasmus + InnHUB i możliwości programu Erasmus + i EKS (Julia Czubek, Erasmus + InnHUB Gdańsk),
  • Projekty mobilności – typy projektów, ich charakterystyka oraz wyzwania (Renata Decewicz, Zespół Szkolnictwa Wyższego, Narodowa Agencja programu Erasmus + i Europejskiego Korpusu Solidarności, NA),
  • Charakterystyka Partnerstw współpracy dla szkolnictwa wyższego (Beata Skibińska, Dyrektor Biura Szkolnictwa Wyższego, NA),
  • „Jak wnioskować realizować projekt dofinansowany z programu Erasmus+?” - na przykładzie projektu typu Partnerstwo strategiczne w szkolnictwie wyższym pt. „Affective loop in Socially Assistive Robotics as an intervention tool for children with autism”,
  • Projekty centralne dla szkolnictwa wyższego w konkursie 2023: wspólne studia Erasmus +, budowanie potencjału dla szkolnictwa wyższego, Jean Monnet, sojusze na rzecz Innowacji, Uniwersytety Europejskie (Beata Skibińska, Dyrektor Biura Szkolnictwa Wyższego, NA)
  • Szkolenia międzynarodowe Erasmus + (TCA) (Renata Decewicz, Zespół Szkolnictwa Wyższego).

Zorganizowane wydarzenie było doskonałą okazją do zapoznania się z nadchodzącymi wyzwaniami, nowymi perspektywami w ramach programu Erasmus+, a także z poszczególnymi obszarami nowych programów, w które Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych mogłaby się zaangażować w najbliższej przyszłości.

Poniżej zamieszczamy link do oficjalnej, polskiej strony programu Erasmus +, na której można poznać szczegóły tematów poruszonych na spotkaniu.

https://erasmusplus.org.pl/sektory?sector=3

W przypadku pytań dotyczących programu Erasmus+, w szczególności związanych z nowym konkursem wniosków na rok 2023, zapraszamy do kontaktu z koordynatorami projektu osobiście (budynek C, pokój 020) drogą mailową lub telefonicznie:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 451 177 575    

20221122 15420920221122 15414320221122 145435

 

Z pewnością dla wielu studentów perspektywa wyjazdu za granicę w celu odbycia praktyk zawodowych (w ramach programu Erasmus +) może wydawać się zadaniem z pozoru kłopotliwym i trudnym do realizacji. Najczęstszą barierą, mogącą sprawiać takie wrażenie, jest fakt, że to student zazwyczaj poszukuje miejsca, w którym będzie chciał odbyć swoje praktyki. Brak osobistych kontaktów, słabe rozeznanie na rynku praktykodawców, może wiele osób zniechęcać do podjęcia działań.

Poniżej przedstawiamy kilka sugestii, które mogą pomóc w odszukaniu odpowiedniego miejsca, w którym możliwe będzie zrealizowanie praktyk zawodowych.

Internet (media społecznościowe)

Strony internetowe z ofertami praktyk (np. https://erasmusintern.org/), grupy tematyczne poświęcone programowi Erasmus +, giełda informacji na profilu "Studenckie Wyjazdy na Erasmus+" (http://www.facebook.com/groups/WyjazdyzErasmus) prowadzonym przez Erasmus Student Network na Facebooku. Tego rodzaju grupy pozwalają na wymianę doświadczeń i informacji o miejscach, w których studenci odbywali już praktyki, lub też zamierzają się na nie wybrać, jak również na wymianę opinii o pracodawcach i uzyskanie odpowiedzi na inne nurtujące pytania.

Kontakty osobiste

Brak własnych znajomości za granicą nie oznacza, że jesteśmy na straconej pozycji. Bardzo istotne jest rozeznanie się wśród własnych znajomych, rodziny, osób, które być może znają miejsca lub potencjalnych pracodawców mogących zapewnić praktyki. Jeśli słyszeliśmy o kimś, kto wziął udział w tego rodzaju mobilności, prawdopodobnie warto skontaktować się z taką osobą. Jeśli byliśmy kiedyś za granicą w czasie wakacji lub studiowaliśmy w innym kraju, być może powinniśmy skontaktować się z uniwersytetem lub inną instytucją z którą mieliśmy kontakt.

Kontakty na uczelni

Warto skontaktować się z nauczycielami akademickimi, starostami, opiekunami praktyk, koordynatorami programu Erasmus + – istnieje szansa, że któryś z pracowników uczelni będzie w stanie wskazać odpowiednie miejsca lub osoby z którymi warto się skontaktować.

Bezpośredni kontakt z pracodawcami

Poszukiwanie praktyk w wielu aspektach przypomina poszukiwanie pracy – powinniśmy do tego zadania odpowiednio się przygotować poprzez napisanie CV i listu motywacyjnego określającego nasze predyspozycje i oczekiwania. Wskazane jest wysłanie elektronicznych zapytań do firm, które odpowiadają naszemu profilowi zainteresowań.

Studenci którzy uzyskają akceptację potencjalnego pratykodawcy, zobowiązani są skontaktować się z opiekunem praktyk, który wyrazi zgodę na realizację praktyk we wskazanym miejscu.

O możliwościach dofinansowania praktyk z programu Erasmus + można dowiedzieć się więcej odwiedzając stronę internetową AMiSNS (zakładka Erasmus +) lub kontaktując się z koordynatorami projektu Erasmus + na uczelni (budynek C, pokój 020).

Zachęcamy do udziału w rekrutacji wszystkich studentów, którzy chcieliby odbyć praktyki za granicą. Program Erasmus+ pozwala na dofinansowanie wyjazdu i realizację praktyk, które mogą być szansą na rozwinięcie przyszłych umiejętności zawodowych.

Rekrutacja ma charakter ciągły i trwa do momentu wyczerpania środków.

Praktyki w ramach Programu Erasmus+ to niepowtarzalna możliwość zdobycia doświadczenia, poprawy swojej sytuacji na rynku pracy oraz nawiązania nowych, międzynarodowych kontaktów. Przypominamy również, że praktykę zrealizowaną w ramach Programu Erasmus+ można zaliczyć jako praktykę obowiązkową w toku studiów. 

Studenci studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych, mogą ubiegać się o wyjazd na praktykę po ukończeniu:

I roku studiów,
II stopnia (magisterskich).

Miejsce praktyki mogą Państwo wybrać sami, mając na uwadze swój kierunek studiów oraz zainteresowania, pamiętając jednak o międzynarodowym charakterze mobilności.

Osoby zakwalifikowane do programu otrzymują dofinansowanie, mające w założeniu wyrównać różnicę w kosztach utrzymania oraz podróży między Polską a krajami programu.

Stawki obowiązujące w ramach niniejszej rekrutacji można znaleźć tutaj:

https://amisns.edu.pl/erasmus/student/zasady-rekrutacji

Zachęcamy do kontaktu z koordynatorami Programu Erasmus+:

Olga Reva

Tomasz Mendrek

+48 451 177 575

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w dniach 17-19.10.2022 r. gościła przedstawicielki Uniwersytetu Presov w Słowacji, które odwiedziły uczelnię w ramach realizacji programu Erasmus+. Wizyta w Akademii dla zaproszonych gości była okazją do zapoznania się z funkcjonowaniem Biura ds. Współpracy Międzynarodowej, ale także z codzienną pracą nad programem Erasmus + w naszej uczelni. 

W czasie wizyty, panie: Petra Vanova, Koordynator Programu Erasmus+ dla studentów przyjeżdżających i Vanda Tarbajova, Koordynator Programu Erasmus+ dla studentów wyjeżdżających na praktyki, spotkały się z pracownikami Biura ds. Współpracy Międzynarodowej. Pani Olga Reva, Uczelniany Koordynator Programu Erasmus+ i pan Tomasz Mendrek, Koordynator Programu Erasmus+, podzielili się spostrzeżeniami na temat pracy                z Programem, kwestiami zrealizowanych mobilności, a także zagadnieniami dotyczącymi zmian w programie Erasmus na lata 2021-2027. Omówiono również doświadczenia w zakresie rozwoju partnerstw z uczelniami zagranicznymi.
Delegacja słowacka, ponadto, odbyła spotkania, m.in. z Dziekanem Wydziału Administracji i Nauk Społecznych, dr Piotrem Kulikowskim i Dziekan Wydziału Nauk                 o Zdrowiu, dr n. med. Anną Tałaj, podczas których omówione zostały przyszłe formy współpracy                                    z Uniwersytetem Presov. Słowaccy goście mieli również okazję zwiedzić Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej AMiSNS. Jednym z punktów trzydniowej wizyty była wycieczka po elbląskiej starówce, jak również zwiedzanie Muzeum Zamkowego w Malborku.
Dziękujemy Uniwersytetowi Presov za wizytę i konstruktywne rozmowy, mając jednocześnie nadzieję na owocną współpracę pomiędzy naszymi uczelniami w przyszłości.
20221017 10220120221018 10562120221018 124139DSC 0097
 

Facebook

Newsletter

Zaakceptuj Warunki korzystania oraz Polityka prywatności

Kontakt

Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych

82-300 Elbląg, ul. Lotnicza 2

© Copyright AMISNS 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.