plende

Aktualności

uczelnia

Dr Piotr Kulikowski uczestnikiem międzynarodowego seminarium naukowego w Fachhochschule Potsdam - University of Applied Sciences w Niemczech.

W dniach 3-5 kwietnia 2022 w Fachhochschule Potsdam - University of Applied Sciences w Poczdamie odbyło się seminarium naukowe w ramach międzynarodowego grantu badawczego finansowanego przez Polsko-Niemiecką Fundację na rzecz Nauki pt.: Procesy usamodzielnienia wychowanków pieczy zastępczej CareLeavern: eksploracyjne badania porównawcze struktur i praktyk w Polsce i w Niemczech”. Tematyka badawcza tego polsko-niemieckiego studium porównawczego dotyczy pytania, jak młodzi ludzie, w obecnych systemach wsparcia społecznego w Polsce i w Niemczech radzą sobie z tzw. procesem usamodzielnienia czyli przejściem od funkcjonowania w placówce do niezależnego i samodzielnego życia oraz jakie wsparcie otrzymują wychowankowie od profesjonalnej kadry.

Zespół tego międzynarodowego projektu badawczego tworzą pracownicy naukowo-dydaktyczni polskich i niemieckich uczelni. Po stronie niemieckiej działania kierowane są przez dr Friederike Lorenz-Sinai z FachhochschulePotsdam - University of Applied Sciences w Poczdamie. Głównym partnerem po stronie polskiej jest Wydział Nauk Społecznych UWM w Olsztynie, a działania projektowe koordynuje dr Sylwester Zagulski z Katedry Pedagogiki Społecznej i Metodologii Badań Edukacyjnych. Ponadto w projekcie biorą udział również dr hab. Hanna Kędzierska, prof. UWM (z tej samej Katedry), dr hab. Astrid Męczkowska-Christiansen prof. AMW z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, dr Piotr Kulikowski z Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu  oraz dr Kamila Zdanowicz-Kucharczyk z Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku.

Uczestnicy projektu podczas zorganizowanego seminarium zaprezentowali zebrany dotychczas materiał badawczy. W oparciu o informacje pochodzące z przeprowadzonych wywiadów z byłymi usamodzielnionymi wychowankami pieczy zastępczej w Niemczech i w Polsce oraz przepisy formalno-prawne regulujące funkcjonowanie tych systemów, zespół badawczy podjął próbę określenia realnych efektów procesu usamodzielnienia, a także kluczowych różnic i podobieństw, w tym obszarze między Polską a Niemcami. Uzyskane w trakcie seminarium wnioski zostaną przedstawione w przygotowanych w najbliższym czasie publikacjach naukowych.  

Projekt wspierany przez Polsko-Niemiecką Fundację na rzecz Nauki

 pobrany plik 002

GefördertausMitteln der Deutsch-PolnischenWissenschaftsstiftung

 

 

 

0 002 2.0 002 2 002 

Facebook

Newsletter

Zaakceptuj Warunki korzystania oraz Polityka prywatności

Kontakt

Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych

82-300 Elbląg, ul. Lotnicza 2

© Copyright AMISNS 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.