Nowości - Studia podyplomowe, kursy i szkolenia



Obiecaliśmy, że z okazji 20-lecia działalności będziemy przedstawiać Państwu osoby reprezentujące Społeczność Akademicką EUH-E. Pierwszy wywiad przeprowadziliśmy ze studentem kierunku administracja, Panem Henrykiem Żukowskim.
Studenci są bardzo ważną częścią społeczności związanej z EUH-E, jednak nie możemy zapomnieć o naszych Partnerach, z którymi od wielu lat możemy wymieniać się wiedzą i doświadczeniami.
Pani Halina Nowik przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Elblągu podzieliła się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat uczelni.
Co Pani ceni w wykonywanym przez siebie zawodzie?
W zawodzie pielęgniarki pracuję ponad 30 lat. Pracowałam w kilku zakładach opieki zdrowotnej, na różnych stanowiskach pielęgniarskich. Poznałam blaski i cienie naszej profesji. Przeżyłam wiele radosnych chwil, ale nie brakowało też tych tragicznych, najtrudniejszych związanych z ludzkim cierpieniem.
Doświadczenie zawodowe pozwala mi powiedzieć, że najważniejsze jest spotkanie z drugim człowiekiem, które w relacji „pielęgniarka – pacjent”, nabiera szczególnego znaczenia. Ludzie dopuszczają nas do swojej intymności, odsłaniają tajemnice, powierzają nam to, co mają najcenniejszego – zdrowie i życie, swoje i swoich bliskich.
Bardzo cenię w pielęgniarstwie możliwość poznawania wciąż nowych osób, odmiennych kulturowo, społecznie, różnorodnych wyznać i przekonań.
Ważnym aspektem jest ciągle zwiększająca się niezależność zawodowa jaką uzyskują pielęgniarki i położne, która pozwala na samodzielną realizację świadczeń zdrowotnych, prowadzenie własnych praktyk, badań, wdrażanie nowych technik pielęgniarskich.
Wykonywanie zawodu pielęgniarki uczy tolerancji, pokory i wytrwałości. Łączy się z odpowiedzialnością i koniecznością ciągłego rozwoju. Tu z pomocą przychodzi nam Elbląska Uczelnia Humanistyczno – Ekonomiczna, która od wielu lat wspomaga nasze środowisko zawodowe w zakresie kształcenia przed i podyplomowego.
Czy w swojej pracy zawodowej spotyka Pani absolwentów Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej?
Od roku na całym świecie zmagamy się z pandemią. Ta trudna sytuacja zdrowotna społeczeństwa obnażyła ogromny problem z jakim boryka się polska służba zdrowia, a mianowicie brakiem kadry medycznej. O niewystarczających zasobach kadrowych, powiększającej się „luce pokoleniowej” nasze środowisko pielęgniarskie mówiło od wielu lat. Dlatego oferta studiów na Kierunku Pielęgniarstwa w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno - Ekonomicznej, będąca odpowiedzią na potrzeby środowiska, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Z każdym rokiem przybywało studentów, zwłaszcza w ramach studiów pomostowych, które pozwalały ogromnej liczbie pielęgniarek na podnoszenie kwalifikacji zawodowych przy jednoczesnym stałym zatrudnieniu w podmiotach leczniczych.
Od kilku lat, we wszystkich zakładach zdrowotnych, działających na terenie Elbląga i okolic, następuje stały wzrost liczby pielęgniarek i pielęgniarzy, którzy legitymują się dyplomem Elbląskiej Uczelni Humanistyczno - Ekonomicznej.
A jak Pani ocenia ich wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne?
Absolwenci kierunku pielęgniarstwa bez przeszkód znajdują zatrudnienie w jednostkach realizujących szeroki zakres świadczeń zdrowotnych. Doskonale przygotowani do wykonywania powierzonych zadań, wyposażeni w odpowiednią wiedzę i umiejętności są stale poszukiwani na rynku pracy.
Czy uważa Pani, że EUH-E dobrze przygotowuje swoich absolwentów do wykonywania zawodu?
Oczywiście. Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna funkcjonuje do dwóch dekad, od szesnastu lat kształci na Wydziale Nauk o Zdrowiu kolejne pokolenia pielęgniarek/ pielęgniarzy na studiach I i II stopnia, kładąc szczególny nacisk na praktyczne przygotowanie zawodowe i to przynosi doskonałe efekty w pracy.
Dzięki „ Naszej Uczelni” możliwe było i jest obecnie podnoszenie kwalifikacji zawodowych w ramach studiów pomostowych czy dynamicznie działającego Studium Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.
Wypracowaną przez lata wartością Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej jest doskonałe połączenie wiedzy teoretycznej, umiejętności praktycznych i doświadczenia.
Wszystkie te elementy mają wpływ na zawodowe wyzwania podejmowane przez absolwentów kierunku pielęgniarstwo, z którymi koleżanki i koledzy radzą sobie doskonale.
Prezentują przy tym oczekiwane postawy etyczno – moralne.
Śmiało można powiedzieć, że dyplom studiów pielęgniarskich jest gwarancją zdobycia ciekawej pracy i możliwości dalszego rozwoju zawodowego.
Jakich rad udzieliłaby Pani przyszłym pielęgniarkom i położnym?
Zawód pielęgniarki i położnej to bardzo wymagające profesje. Nie każda osoba ma do tych zawodów indywidualne predyspozycje. Należy starannie przemyśleć swój wybór.
Ale jeśli podejmie się decyzję o rozpoczęciu nauki w tych zawodach, trzeba pamiętać o trzech głównych zasadach:
- nauka – podjęcie studiów na tych kierunkach, nierozerwalnie łączy się z ogromem materiału jaki trzeba zrozumieć i przyswoić. Tok studiów wymaga pełnego zaangażowania i odpowiedzialności, bowiem od przyszłych decyzji zależeć może czyjeś życie,
- otwartość – na wszelkie zmiany a przede wszystkim na drugiego człowieka. Bezwzględnie w tych zawodach potrzebna jest empatia, która umożliwia uczestnictwo w świecie innej osoby, co wspomaga proces terapeutyczny,
- odpowiedzialność. Każde działanie w przyszłej pracy może podlegać odpowiedzialności zawodowej stąd potrzeba gruntownej wiedzy w zakresie prawnych aspektów wykonywania zawodów pielęgniarki i położnej.
Pielęgniarstwo daje szerokie możliwości wyboru dziedziny realizowanych świadczeń zdrowotnych. Warto poszukiwać tej, w która będzie zgodna z naszymi oczekiwaniami i predyspozycjami. Ważne jest by w przyszłości, każdego dnia odkrywać na nowo wyjątkowy sens i wartość naszych zawodów.
Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i życzymy Pani dalszych sukcesów.
Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych
82-300 Elbląg, ul. Lotnicza 2