- Aktualności
- Odsłony: 1280
Konferencja na EUH-E pt. "COVID-19 fakty i mity"
W dniu 24 września 2020 roku w naszej uczelni odbyła się konferencja nt. „COVID – 19 fakty i mity”. Patronat naukowy sprawował J.M. Rektor EUH-E prof. dr Zdzisław Dubiella oraz Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych Halina Nowik.
W konferencji uczestniczył personel medyczny: kadra zarządzającą placówkami medycznymi, koordynatorzy i pielęgniarki/-rze oraz położne oddziałowe, lekarze epidemiolodzy, pielęgniarki epidemiologiczne, diagności laboratoryjni i mikrobiolodzy, przewodniczące Rady OIPiP: z Olsztyna mgr Maria Danielewicz a także z Elbląga mgr Halina Nowik.
Na spotkaniu mieliśmy okazję wysłuchać opinii naszych zaproszonych Prelegentów, bardzo ważnych ekspertów w dziedzinie chorób zakaźnych i profilaktyki zakażeń, na temat – jak polski system ochrony zdrowia z powodu epidemii Covid-19 przechodzi jedną z najtrudniejszych prób ostatnich lat. Zadajemy sobie wszyscy pytanie: jak zmieni się pod wpływem obecnej sytuacji, w której się znalazł? Eksperci, przestrzegają, że największym wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia będzie czas nie ten obecny w trakcie epidemii, ale tuż po niej. Rozmawialiśmy między innymi o stanie zakażeń w regionie, profilaktyce, przedstawiono również aktualną sytuację epidemiologiczną w kraju. Jako pierwszy głos zabrał dr n. med. Paweł Grzesiowski - immunolog, ekspert w dziedzinie profilaktyki zakażeń, trener w dziedzinie jakości i bezpieczeństwa opieki zdrowotnej. Podczas swojego wystąpienia na temat „ COVID –19 aktualna sytuacja epidemiologiczna” dr Grzesiowski poruszył bardzo ważną kwestię, że koronawirusy nie są żadnym nowym patogenem, a wiele osób uważa to za argument „antycovidowy”.
Kolejny Prelegent dr n. med. Piotr Kocbach, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa warmińsko-mazurskiego w swoim wystąpieniu odniósł się do najistotniejszych kwestii obrazu klinicznego COVID –19 w regionie Warmii i Mazur oraz odpowiadał na szereg bardzo ważnych pytań dotyczących funkcjonowania placówek medycznych w okresie tak trudnej sytuacji epidemiologicznej.
Dr n. med. Krystyna Paszko konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego omówiła profilaktykę zakażeń SARS-CoV- 2 na przykładach ognisk epidemiologicznych. Niezmiernie ciekawe wystąpienie przedstawił dyrektor powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Elblągu mgr inż. Marek Jarosz. Referując sytuację epidemiologiczną w powiecie elbląskim odniósł się również do faktu, że pandemia SARS-CoV-2 pokazała nam jak ogromne znaczenie dla ludzkiego zdrowia i poczucia bezpieczeństwa publicznego ma praca personelu medycznego. Zapewne nie po raz ostatni, bo eksperci są w tym temacie zgodni, że epidemie chorób zakaźnych będą jednym z głównych problemów nowoczesnego świata. A więc pandemia koronawirusa to trudny sprawdzian i katalizator zmian w systemie ochrony zdrowia a także sprawdzian wrażliwości i solidarności społecznej. Koronawirus i panująca sytuacja epidemiologiczna budzą sporo wątpliwości i wiele emocji, co przełożyło się na wiele zadawanych do prelegentów pytań oraz bardzo ciekawą i merytoryczną dyskusje.
Serdecznie dziękujemy Szanownym Prelegentom za interesujące wystąpienia oraz wszystkim zaproszonym Gościom za uczestnictwo w konferencji.
tekst: Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu dr n. med. Anna Tałaj