- Aktualności
- Odsłony: 3586
Studiuj psychologię w Elblągu
Dopóki istnieje ludzkość potrzebni będą psycholodzy. Od kołyski po ostatnie chwile życia - wsparcie emocjonalne, terapia, doradzanie, szkolenie, pomaganie w pokonywaniu trudności szkolnych, rodzinnych, osobistych, zawodowych to zadanie właśnie dla psychologów. I wszędzie tam, gdzie żyje i pracuje człowiek – tam będą potrzebni psycholodzy.
Corocznie prowadzone badanie pn. Barometr zawodów dowodzi, że na psychologów i psychoterapeutów jest w naszym województwie zapotrzebowanie - w licznych powiatach odnotowuje się deficyt tych specjalistów, a po wpisaniu w wyszukiwarkę Google hasła: „zapotrzebowanie na pomoc psychologiczną” pojawia się ponad 957 000 wyników, natomiast po wpisaniu hasła: „depresja” wyników jest ponad 7 milionów.
Psycholog - wbrew czasem spotykanemu potocznemu przekonaniu iż wie on wszystko o każdym - nie umie czytać w myślach ani rozpoznawać osobowości człowieka po kolorze oczu. Żeby stać się psychologiem trzeba najpierw zdobyć gruntowne wykształcenie. Psycholog jest zawodem zaufania publicznego – a to zobowiązuje go do ustawicznego doskonalenia swoich kompetencji i przestrzegania wysokich standardów etycznych. Zdobycie zawodu psychologa twa w Polsce 5 lat. W województwie warmińsko-mazurskim już drugi rok psychologów kształci Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna w Elblągu, która oferuje studia zarówno w trybie zaocznym jak i w trybie dziennym – obydwie te formy kształcenia dają solidne, praktyczne przygotowanie zawodowe w zakresie psychologii. Do wyboru jest bogata oferta modułów kształcenia: psychologia kliniczna, psychologia edukacji i wychowania, psychologia uzależnień i zdrowia oraz psychologia organizacji i biznesu.
W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie psycholog-praktyk musi mieć umiejętność elastycznego dostosowywania się do nowych wyzwań i społecznych potrzeb - na przykład jak ma to miejsce obecnie, w obliczu epidemii COVID-19. Uczelnia organizuje dla swoich studentów nieodpłatne dodatkowe webinaria, szkolenia z zakresu bieżących problemów społecznych. Dużym zainteresowaniem cieszyło się na przykład 20-godzinne, bezpłatne szkolenie z podstaw psychoterapii poznawczo-behawioralnej dla studentów EUH-E. Oferta Uczelni rozszerza się na studia podyplomowe dla psychologów (i nie tylko) – od października 2020r. można zgłębiać tematykę psychodietetyki lub psychologii sportu w ramach dwusemestralnych studiów podyplomowych.
Ludzie wybierają zawód nie tylko z pasji czy zainteresowań. Większość z nas myśli także o finansach. Zarobki psychologów zależą od wielu czynników: miejsca pracy (instytucja publiczna/ prywatna/ korporacja), formy zatrudnienia (umowa o pracę /własny gabinet psychologiczny), miejscowości (wyższe zarobki w większych miastach) posiadanych uprawnień zawodowych (np. specjalizacja zdobyta po studiach, certyfikaty terapeutyczne itp), w niektórych przypadkach miesięczne zarobki mogą sięgać nawet 10 tysięcy złotych.
Czy zatem warto być psychologiem? zapraszamy do obejrzenia filmu - Czy warto studiować psychologię na Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej?
Zadecydujcie Państwo sami!
Tekst: dr Anna Skuzińska