- Aktualności
- Odsłony: 1179
Studenci kierunku ratownictwo medyczne WNoZ i praktycy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego - nowa jakość kształcenia
W ramach współpracy Wydziału Nauk o Zdrowiu z Partnerem Strategicznym, jakim jest Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu, w dniu 26 czerwca 2022 r. w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej AMiSNS w Elblągu odbyły się warsztaty przeznaczone dla studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu 4 semestru kierunku ratownictwo medyczne z instruktorem mgr. Piotrem Saneckim. W warsztatach wzięli również udział: pielęgniarki, pielęgniarze i ratownicy medyczni Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.
Inicjatorem wspólnych warsztatów i głównym prowadzącym był lekarz medycyny Tomasz Lichacz zastępca Koordynatora Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W zajęciach uczestniczyli również, w ramach działalności Koła naukowego – sekcji pielęgniarstwa ratunkowego, studenci kierunku pielęgniarstwo I stopnia oraz mgr Katarzyna Rychcik, pielęgniarka oddziałowa SOR, jednocześnie pełniąca funkcję Koordynatora kierunku ratownictwo medyczne na Wydziale Nauk o Zdrowiu AMiSNS.
Tematem warsztatów były „Techniki udrażniania dróg oddechowych”. Osoby uczestniczące w warsztatach, niezależnie od doświadczenia zawodowego, mogły wspólnie doskonalić umiejętności praktyczne w tym zakresie. Uczestnikom warsztatów zaprezentowano metody udrażniania dróg oddechowych, od najprostszych np. zastosowanie rurki nosowo-gardłowej, rurki ustno-gardłowej, do technik bardzo zaawansowanych, takich jak intubacja dotchawicza w laryngoskopii bezpośredniej, czy intubacja z wykorzystaniem videolaryngoskopu.
W imieniu Władz Uczelni oraz Studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu pragniemy bardzo serdecznie podziękować Panu Doktorowi Tomaszowi Lichaczowi za podjęcie wspaniałej inicjatywy, dzięki której Studenci kierunku ratownictwo medyczne oraz pielęgniarstwo mieli możliwość poszerzania swojej wiedzy i umiejętności praktycznych.
Mamy nadzieję, że to pierwsze, z cyklu zaplanowanych spotkań, w których Studenci naszej uczelni będą mieli okazję spotykać się, poszerzać wiedzę i rozwijać swoje umiejętności z udziałem czynnych zawodowo praktyków – osobami, które, na co dzień walczą o ludzkie zdrowie i życie.