- Aktualności
- Odsłony: 1525
Wizyta Wiceministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Dnia 18 lutego 2020 roku Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. dr hab. n. med. Wojciech Maksymowicz odwiedził Elbląską Uczelnię Humanistyczno-Ekonomiczną.
Ministrowi towarzyszył poseł na Sejm RP Leonard Krasulski. Wizyta była odpowiedzią na zaproszenie Rektora EUH-E dr Zdzisława Dubielli, prof. EUH-E.
Spotkanie z Wiceministrem rozpoczęło się od debaty z władzami uczelni. Reprezentowali je: rektor EUH-E dr Zdzisław Dubiella, prof. EUH-E, prorektor ds. kształcenia dr Izabela Seredocha, prof. EUH-E, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu prof. dr hab. n. med. Marek Grzybiak, dziekan Wydziału Administracji i Nauk Społecznych prof. dr hab. Andrzej Sylwestrzak, prodziekani WNoZ dr n. med. Anna Tałaj, dr Rafał Pluszyński, prodziekan WAiNS dr Piotr Kulikowski, koordynator kierunku administracja dr Miłosz Kaczyński, pełnomocnik rektora ds. CDiSM mgr Marioletta Borkowska, dyrektor administracyjny EUH-E inż. Ireneusz Modzelewski.
Wiceminister w czasie spotkania podzielił się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi kształcenia w zawodach medycznych. Zauważył, że na kierunki pielęgniarskie w Polsce przyjmowanych jest rocznie niemal 10 tysięcy studentów i jest to wciąż stanowczo za mało. Podkreślił, że zapotrzebowanie na pielęgniarki nie tylko w szpitalach, lecz również w innych placówkach służby zdrowia jest olbrzymie. Braki kadrowe mogą zaburzyć płynność świadczenia usług medycznych w polskim systemie opieki zdrowotnej. - Za 10 lat grozi nam sytuacja krytyczna, gdy zabraknie pielęgniarek, może to nawet oznaczać paraliż w funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia, w tym przychodni zdrowia – stwierdził Minister.
Obecni w EUH-E Goście zgodnie zadeklarowali, iż będą promować wśród polityków obecnego rządu potrzebę podjęcia działań sprzyjających rozwojowi kształcenia pielęgniarek. Wiceminister wskazał, iż obecne rozwiązanie, że już absolwenci 3-letnich studiów pielęgniarstwa I stopnia mogą podjąć pracę, bez konieczności uzyskania tytułu magistra, należy ocenić pozytywnie. - Obecna sytuacja na polskim rynku pracy wygląda tak, że to pracodawcy czekają na oferty pracy pielęgniarek - zauważył. Sugestią ze strony Wiceministra było, aby EUH-E zastanowiła się nad poszerzeniem swojej oferty poprzez otworzenie filii oferującej kierunek pielęgniarstwo w mniejszych miastach.
Jako inicjator olsztyńskiej kliniki „Budzik dla dorosłych”, Pan Wiceminister proponował, aby również władze EUH-E zastanowiły się nad możliwościami utworzenia takiej placówki we współpracy z elbląskimi szpitalami.
Minister W. Maksymowicz podkreślił, że jest otwarty na dialog zarówno z uczelniami państwowymi, jak i niepublicznymi dotyczący możliwości zwiększenia kształcenia w zawodach medycznych, zwłaszcza w zawodach pielęgniarki i położnej. – Widzę tu ogromną potrzebę wynikającą z sytuacji demograficznej. Dotyczy to też kierunku lekarskiego - przyznał Pan Minister. – W przypadku pielęgniarstwa potrzeby kadrowe są jednak bardziej odczuwalne. Bardzo brakuje też przyszłych położnych, bo wiek średni zatrudnienia w tym zawodzie jest nawet wyższy niż w przypadku pielęgniarek. Pielęgniarek potrzeba jednak znacznie więcej.
Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu dr n. med. Anna Tałaj podkreśliła, iż na kierunek pielęgniarstwo zgłasza się coraz więcej osób młodych, tuż po uzyskaniu matury, co napawa optymizmem. Obecnie wśród studentów pielęgniarstwa dominują osoby w wieku dojrzałym, także pracujące w tzw. okołomedycznych zawodach.
Pan Wiceminister bardzo pozytywnie odniósł się do faktu ubiegania się przez EUH-E o możliwość kształcenia na kierunku położnictwo. Nabór na ten kierunek (po uzyskaniu uprawnień) uczelnia chce rozpocząć już od roku akademickiego – 2020/2021.
Uczelnia ubiega się również o zgodę na utworzenie kierunku lekarskiego. Wiceminister stwierdził, że nie jest to niemożliwe, wiąże się jednak z koniecznością spełnienia przez EUH-E określonych wymogów. - Jeżeli udałoby się przejść poziom niezwykle trudnej do osiągnięcia konsolidacji wszystkich działań, łącznie z pozyskaniem ludzi, którzy zaofiarowaliby się, że będą tutaj pracować naukowo, to kształcenie lekarzy w Elblągu nie jest niemożliwe. Pozostaje jednak bardzo trudnym i odpowiedzialnym zadaniem – stwierdził Minister w rozmowie z dziennikarzami i z władzami uczelni. Profesor W. Maksymowicz wyraził opinię, że tej odpowiedzialności są świadome władze uczelni i jej pracownicy. - W takie zadanie trzeba wiele zainwestować, nie mówię tu tylko o środkach materialnych, ale o ludziach, którzy poświęcą tej idei znaczną część swojego życia – stwierdził.
Władze Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej w pełni zgodziły się z Wiceministrem, iż to do ekspertów należy ocena, w jakim stopniu zostały spełnione wymagania formalne otwarcia kierunku lekarskiego w EUH-E. Jednakże, jak akcentował to prof. W. Maksymowicz, najważniejszy jest w tym przypadku czynnik ludzki. Do tego zadania potrzeba silnego zespołu pasjonatów, ludzi zorientowanych na cel.
Rektor EUH-E dr Zdzisław Dubiella, prof. EUH-E w rozmowie z Ministrem Wojciechem Maksymowiczem stwierdził, że uczelnia, biorąc pod uwagę jej dotychczasowe doświadczenia w kształceniu medycznym oraz oddane niedawno do użytku nowoczesne centrum symulacji, powinna dostać szansę na kształcenie na kierunku lekarskim. Obawy o jakość tego kształcenia można byłoby zweryfikować poprzez solidną kontrolę, np. po pierwszych semestrach, w celu stwierdzenia, czy to kształcenie idzie w dobrym kierunku – podkreślił Rektor EUH-E. – Bez tego zielonego światła nigdy nie przekonamy się, czy jesteśmy w stanie kształcić przyszłych lekarzy. Rektor EUH-E zauważył również, iż programy studiów realizowane w uczelni mają charakter praktyczny, dlatego mocno akcentuje się umiejętności praktyczne studentów. W ten sposób ułatwia im się sprawne wejście w obszar zawodowych doświadczeń.
Goście pozytywnie ocenili fakt, iż od roku akademickiego 2019/20 na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych funkcjonuje kierunek psychologia. Jego studenci z pewnością uzupełnią braki kadrowe nie tylko w Elblągu, ale całym województwie warmińsko-mazurskim. Prodziekan dr Piotr Kulikowski wskazał na szeroką ofertę działań z zakresu pomocy psychologicznej adresowanych nie tylko do studentów EUH-E, ale także mieszkańców Elbląga.
Po zakończeniu debaty bogatej w konstruktywne i merytoryczne uwagi dotyczące zasad kształcenia w szkolnictwie wyższym, Wiceministrowi zostało zaprezentowane Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej EUH-E. Po CDiSM oprowadzała mgr Marioletta Borkowska, pełnomocnik rektora ds. CDiSM.
Centrum powstało za 21,5 milionów złotych, z czego dofinansowanie ze środków unijnych wyniosło 14,3 mln złotych, a wkład własny uczelni – ponad 6 mln złotych. Zostało ono wybudowane m.in. dla tego, iż zapotrzebowanie na pielęgniarki i fizjoterapeutów ciągle wzrasta. Jak zauważył dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu prof. dr hab. n. med. Marek Grzybiak, centrum dało wyjątkowe warunki do nauki. Zostało bowiem wyposażone w sprzęt najnowszej generacji. Symulatory imitują realne warunki kontaktu z pacjentem, jego reakcje, objawy chorobowe, np. oddech, rozszerzanie się źrenic, tętno, itp. Dzięki takim możliwościom studenci zdobywają wiedzę w praktyce, ponieważ warunki zagwarantowane podczas zajęć są zbliżone do tych, które spotkają już w czasie pracy.
Prorektor ds. kształcenia dr Izabela Seredocha, prof. EUH-E, podkreśliła w trakcie zwiedzania centrum, że zainteresowanie kierunkami medycznymi w Elblągu jest bardzo duże, dlatego należałoby zastanowić się jak Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej w Elblągu wykorzystać w jeszcze większym wymiarze. Na tę chwilę funkcjonuje ono od czwartku do niedzieli, a taki sprzęt, jakim dysponuje CDiSM, powinien być wykorzystywany w szerszym zakresie. Rozwiązaniem byłyby studia stacjonarne, jednak na uczelniach niepublicznych wiąże się to z koniecznością dofinansowania tej formy studiów. Pozwoliłoby to osiągnąć równowagę między ofertą uczelni publicznych i niepublicznych.
Wiceminister Wojciech Maksymowicz stwierdził, iż warunki panujące w EUH-E odpowiadają wysokim standardom. Akcentując potrzebę rozwijania kształcenia na kierunkach medycznych, zadeklarował konieczność podtrzymywania dialogu pomiędzy Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego a władzami uczelni oferującymi kierunki medyczne (i nie tylko), w tym władzami EUH-E.
Wizyta Wiceministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. n. med. Wojciecha Maksymowicza stanowiła ważne, prestiżowe wydarzenie w życiu Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej. Zainicjowała ciekawy dialog dotyczący nowych wyzwań stojących przed uczelniami i ich roli w zaspokajania potrzeb kadrowych otoczenia, stanowiła również okazję do wyrażenia przez kadrę kierownicza EUH-E swoich spostrzeżeń dotyczących reformy szkolnictwa wyższego. Wizyta spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem regionalnych i lokalnych mediów. Relacje ze spotkania pojawiły się we wszystkich lokalnych środkach masowego przekazu.
opr. dr Miłosz J. Kaczyński