- Aktualności
- Odsłony: 1134
Q&A z wykładowcami AMiSNS
Pani Helena Dziekańska konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego i operacyjnego, twórczyni poradni stomijnej. Na co dzień pielęgniarka oddziałowa na Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, szpitala miejskiego w Elblągu. Wykładowca Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych.
Na czym polega praca konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego i operacyjnego od kiedy pełni Pani tę funkcję?
Na stanowisko Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie Pielęgniarstwa Chirurgicznego i Operacyjnego zostałam powołana decyzją Wojewody Warmińsko-Mazurskiego 1.07.2021 roku. Niestety nie było przede mną osoby pełniącej tę funkcję w związku z czym początki mojej pracy są nieco trudniejsze, ponieważ muszę zapoznać się ze środowiskiem i jego problemami w celu prawidłowej realizacji zadań. Pracę konsultanta regulują zapisy ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia z dnia 8 listopada 2008 roku. Konsultanci wykonują działania opiniodawcze, doradcze, kontrolne - zarówno dla organów administracji rządowej jak i podmiotów leczniczych, NFZ, Rzecznika Praw Pacjenta. Poza tym prowadzą nadzór merytoryczny nad doskonaleniem zawodowym, współpracują z komisjami realizującymi założenia polityki zdrowotnej regionu w zakresie reprezentowanej dziedziny.
Jak wygląda praca na oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej?
Zawodowo pracuję w Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu. Jestem pielęgniarką oddziałową w związku z czym moje zadania w główniej mierze skupiają się na zarzadzaniu pracą oddziału. Wiele aspektów sprawnego funkcjonowania oddziału zależy od personelu pielęgniarskiego dlatego istotne jest odpowiednie wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Specyfika pracy w oddziale chirurgii nakłada na personel odpowiedzialność za pacjenta leczonego operacyjnie, który wymaga niejednokrotnie kompensacji wielu czynności życiowych. Zapewnienie bezpieczeństwa, wnikliwa obserwacja i szybkie rozpoznanie potrzeb pacjenta wynikających ze schorzenia oraz prowadzonego leczenia operacyjnego to podstawowe zadania stawiane przed personelem pielęgniarskim.
Za co lubi Pani swoją pracę?
W zasadzie pracę zawodową mogę podzielić na dwie formy: administracyjną i przy łóżku pacjenta. Współpraca i kierowanie zespołem pielęgniarskim ma swoje pozytywne aspekty. Jako pielęgniarka oddziałowa cenię sobie wysoki poziom wiedzy i umiejętności szczególnie kiedy Panie pielęgniarki potrafią się nimi dzielić między sobą, tworząc profesjonalnie przygotowany do pracy zawodowej zespół.
Praca z pacjentem daje mi wiele satysfakcji, szczególnie w sytuacjach kiedy mogę skutecznie pomóc wykorzystując swoją wiedzę i zdobyte umiejętności. Szukając swojego miejsca w zawodzie znalazłam sposób na efektywną pracę z pacjentem w zakresie bardzo pomijanej dziedziny jaką jest opieka stomijna. Współpraca ze stomikami daje mi wiele satysfakcji. Kiedy uda mi się rozwiązać problem pacjenta i zobaczyć w jego oczach wiarę w lepsze jutro - czuję, że czas poświęcony nauce i licznym szkoleniom został wykorzystany w sposób dający poczucie profesjonalizmu, bezpiecznej i efektywnej pracy z człowiekiem potrzebującym mojej pomocy.
Od ilu lat jest Pani wykładowcą Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych?
Z uczelnią związana jestem od wielu lat. Początkowo jako studentka i absolwentka studiów pierwszego, a potem drugiego stopnia. Następnym etapem było podjęcie pracy, jako nauczyciel zawodu - prowadziłam zajęcia praktyczne z podstaw pielęgniarstwa. Kolejne etapy rozwoju zawodowego na uczelni przychodziły z czasem wraz z moim dalszym kształceniem i zdobywaniem nowych umiejętności zawodowych. Pracę wykładowcy rozpoczęłam tuż po zakończeniu studiów drugiego stopnia, czyli w 2012 roku.
Czy kształcenie praktyczne przyszłej kadry medycznej jest niezbędne?
Jest to pytanie na które każdy odpowie: „tak oczywiście”. Wykształcona kadra medyczna, to prawidłowa jakość opieki medycznej. Wiedza i umiejętności zdobyte w toku kształcenia zarówno u osób wstępujących do zawodu, jak i u profesjonalistów już wykonujących zawody medyczne daje poczucie bezpieczeństwa i możliwość ratowania życia na poziomie zgodnym z aktualną wiedzą medyczną. Wiemy dobrze, że rozwój nauk medycznych jest dość intensywny, a znajomość aktualnych wytycznych jest obowiązkiem zawodowym wynikającym z przepisów prawa regulującego wykonywanie zawodów medycznych.
Kształcenie praktyczne odbywa się już nie tylko na salach demonstracyjnych podstaw pielęgniarstwa jak to miało miejsce przed laty. Obecnie zajęcia praktyczne, to głównie Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej - dające możliwości ćwiczenia nawet najbardziej niebezpiecznych scenariuszy sytuacyjnych z jakimi możemy się spotkać w pracy z pacjentem. Przystosowanie symulacji do różnych poziomów wierności pozwala na realizację zaawansowanych i złożonych sytuacyjnie scenariuszy, dających studentowi możliwość realizacji zadań w bezpiecznych warunkach. Tak przygotowani studenci mogą spokojnie wejść w strefę pacjenta bez obaw, że wykonanie czynności może spowodować działania niepożądane wpływające na stan zdrowia pacjenta.
Pani zdaniem brakuje personelu medycznego?
Personel medyczny obecnie pracuje w systemie wieloetatowym, co niestety nie wpływa korzystnie na jakość opieki medycznej, ale to właśnie brak kadry medycznej determinuje konieczność zatrudniania personelu w różnych formach celem uzupełnienia brakujących etatów. Nie jest to rozwiązanie długoterminowe, ponieważ średnia wieku jest wysoka i nieuchronnie zmierza do wieku emerytalnego, więc w niedługim czasie może dojść do niewydolności systemu związanego z brakiem kadry medycznej.
Dlaczego warto studiować kierunki medyczne?
Ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie będąc pielęgniarką. Ja zawsze powiem, że warto. Wykonuję ten zawód ponad 30 lat i nadal czerpię satysfakcję z pracy i kontaktu z ludźmi. Każdy kto podejmuje takie wyzwanie powinien mieć w sobie empatię, współczucie i cierpliwość w stosunku do drugiego człowieka, żeby móc cieszyć się z wyboru jakiego dokonał. Dodatkowym pozytywnym aspektem jest dość duże zapotrzebowanie na rynku pracy - co również stanowi ważny powód i daje poczucie stabilizacji.
Miłe wspomnienie związane z AMiSNS?
Jeżeli chodzi o wspomnienia jest ich wiele. Jako studentka pamiętam zakończenie studiów i mój dyplom ukończenia w dłoni, coś niesamowitego. Z pracy zawodowej bardzo miłym wspomnieniem było spojrzenie na moją pierwszą grupę wypromowanych absolwentów pielęgniarstwa, do dziś pamiętam jak pięknym i doniosłym wspomnieniem było dla mnie założenie czepka pielęgniarskiego przyszłym pielęgniarkom. Czepkowanie to chwila, która wpisuje się w pamięć każdej pielęgniarki na całe życie, a ja dodatkowo miałam przyjemność przeżyć to również z drugiej strony.