plende

Aktualności

uczelnia

Zalecenia GIS podczas epidemii koronawirusa

Zalecenia GIS dotyczące bezpiecznego zachowania podczas epidemii koronawirusa:

  1. Zaszczep się przeciwko COVID-19 w pierwszym możliwym terminie.
  2. Utrzymuj bezpieczną odległość od innych osób, nawet, jeśli nie wydają się chore.
  3. Noś maskę zakrywającą usta i nos szczególnie w pomieszczeniach lub gdy zachowanie dystansu nie jest możliwe
  4. Często myj ręce
  5. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
  6. Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
  7. Staraj się przebywać w otwartych, dobrze wentylowanych pomieszczeniach, unikaj zamkniętych przestrzeni. Gdy jesteś w pomieszczeniu, jeśli jest taka możliwość, otwórz okno.
  8. Podczas powitania unikaj uścisków i podawania dłoni
  9. Unikaj płatności gotówką, korzystaj z kart płatniczych
  10. Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe
  11. Jeśli źle się czujesz, zostań w domu.
  1. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie

Najczęstsze objawy zakażenia COVID-19 to: gorączka, kaszel i duszność, rzadziej nieżyt nosa i gardła, utrata węchu i smaku oraz zaburzenia jelitowe. W cięższych przypadkach infekcja może powodować śródmiąższowe zapalenie płuc z utrudnionym oddychaniem. Śmiertelność uzależniona jest od wariantu wirusa i cech osobniczych. Na dzień 17 sierpnia 2021 r. wynosi średnio na świecie 2,2%, a w Polsce 2,6%. Wirus przenoszony jest drogą kropelkowo-powietrzną czyli przez bezpośredni kontakt z kroplami wydzieliny dróg oddechowych zakażonej osoby (generowanymi przez kaszel i kichanie). Najbardziej zagrożone ciężkim przebiegiem choroby są osoby powyżej 50. roku życia oraz z przewlekłymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca i choroby serca. Obecnie zdecydowaną większość osób hospitalizowanych i ofiar koronawirusa stanowią osoby niezaszczepione.

Wyniki jednego z najszerzej zakrojonych brytyjskich badań osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 wskazują, że u dzieci i nastolatków do 19 roku życia dużo rzadziej rozwija się ciężka postać COVID-19, dużo rzadziej też na tę chorobę umierają. Leczenie choroby jest objawowe, podobnie jak infekcje grypopodobne. Od grudnia 2020 r. w Polsce rozpoczęto bezpłatny program szczepienia przeciwko COVID-19.

Podobnie jak w przypadku innych infekcji dróg oddechowych, takich jak grypa lub przeziębienie, szczepienia i środki ochrony zdrowia publicznego (codzienne działania zapobiegawcze) mają kluczowe znaczenie dla spowolnienia rozprzestrzeniania się choroby.

Informacje pochodzą z wytycznych bezpiecznego funkcjonowania uczelni i innych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w okresie pandemii opublikowanych 30 września 2021.

Facebook

Newsletter

Zaakceptuj Warunki korzystania oraz Polityka prywatności

Kontakt

Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych

82-300 Elbląg, ul. Lotnicza 2

© Copyright AMISNS 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.