plende

Aktualności

uczelnia

Zdalne spotkanie ze starostami kierunków studiów na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych

Zaistniała sytuacja epidemiczna spowodowała, że realizacja procesu kształcenia realizowanego na wszystkich kierunkach studiów prowadzonych na naszej Uczelni odbywa się w formie zdalnej.

To ogromne wyzwanie organizacyjne nie tylko dla nauczycieli akademickich i pracowników dziekanatów, ale także dla naszych studentów. Wszystkie zajęcia przewidziane w programach studiów są realizowane od 13 marca z wykorzystaniem narzędzi teleinformatycznych. Miejscem spotkań studentów i wykładowców stała się przestrzeń internetowa i znajdujące się w niej platformy edukacyjne oraz różnego rodzaju komunikatory, za pośrednictwem których odbywają się zajęcia. Pomimo krótkiego czasu, jaki uczelnia miała na dostosowanie się do nowej rzeczywistości podjęto szereg działań mających na celu usprawnienie procesu dydaktycznego, w taki sposób aby możliwym była pełna realizacja jego założeń i celów. Jak pokazały ostatnie tygodnie zarówno wykładowcy wykazali się ogromnym zaangażowaniem oraz elastycznością, czego potwierdzeniem jest fakt, iż niemalże wszystkie zajęcia zostały zrealizowane zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Taka forma nauki powoduje, że wśród studentów ale również wykładowców i władz wydziałów rodzi się szereg pytań. W związku z tym, w odpowiedzi na jawiące się potrzeby władze Wydziału Administracji i Nauk Społecznych wyszły z inicjatywą zorganizowania zdalnego spotkania ze starostami poszczególnych kierunków studiów a także ich kierownikami oraz koordynatorami. Pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem. Dlatego też w dniu 18 kwietnia odbyło się pierwsze pilotażowe zdalne spotkanie władz wydziału, kierowników i koordynatorów a także starostów poszczególnych kierunków studiów.

Przebieg spotkania nie miał ściśle określonego harmonogramu, jego głównym celem była wymiana doświadczeń między wykładowcami i studentami na temat dotychczas realizowanych zajęć w formie zdalnej. Od samego początku panująca atmosfera i fakt bezpośredniej rozmowy wzbudzał w uczestnikach pozytywne emocje. Wszyscy uczestnicy spotkania chętnie włączali się w dyskusję, co pozwoliło omówić wiele spraw.

Ze strony władz uczelni, kierowników i koordynatorów padały pytania o samopoczucie studentów oraz ich spostrzeżenia i odczucia związane z kształceniem na odległość. Studenci wspólnie przyznali, że przejście z tradycyjnego kształcenia na formę zdalną, było dla nich zupełnie nową sytuacją, związaną nie tylko z samą nauką, ale z koniecznością organizacji pracy, spraw rodzinnych i realizacji zajęć w taki sposób aby jedne nie zaburzały drugich. Przyznali przy tym, co bardzo cieszy, że spotkali się ze strony wykładowców z pełnym zrozumieniem i wyrozumiałością, co pozwoliło przy obopólnej współpracy wypracować pewien system, który pozwala na odbywanie nauki w formie zdalnej bez kolizji z innymi zadaniami i sprawami życia zawodowego i rodzinnego. Bardzo istotnym elementem spotkania, były cenne uwagi i spostrzeżenia studentów, którzy wskazywali na elementy kształcenia na odległość, które ich zdaniem wymagają pewnych modyfikacji, co z pewnością usprawniło by proces dydaktyczny, a także podniosło atrakcyjność realizowanych zajęć. Przedstawione przez studentów propozycję stanowią bardzo istotne źródło informacji dla władz wydziału i wykładowców w dalszym planowaniu zajęć. To także cenne wskazówki, na przyszłość, które z pewnością zostaną wykorzystane.

Studenci mieli również szereg pytań odnoszących się do zdalnego procesu dydaktycznego. Poruszane w pytaniach kwestie dotykały problematyki organizacji zaliczeń w formie zdalnej, realizacji praktyk a także obron prac dyplomowych, będących ostatnim etapem procesu dyplomowego. Prodziekan dr Piotr Kulikowski, przedstawił aktualne wewnętrzne regulacje uczelni ale także rekomendacje oraz rozwiązanie prawne przewidziane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Szczegółowych informacji z uwzględnieniem specyfiki poszczególnych kierunków studiów udzielali ich kierownicy i koordynatorzy dr Elżbieta Majchrzak-Kłokocka a także dr Miłosz Jan Kaczyński.
Pytania kierowane przez studentów dotyczyły również ich obsługi administracyjnej, realizowanej przez dziekanat wydziału, która z racji aktualnej sytuacji została dostosowana do panujących warunków. Na pytania zainteresowanych osób szczegółowych odpowiedzi udzieliła Pani Joanna Polkowska, kierownik Dziekanatu Wydziału Administracji i Nauk Społecznych. Wskazała przy tym możliwe formy i terminy realizacji poszczególnych spraw studenckich z uwzględnieniem ich specyfiki.

W spotkaniu oprócz tematów poważnych i istotnych dla procesu kształcenia zdalnego, nie zabrakło również tych przyziemnych, które niejednokrotnie powodowały gromki śmiech wszystkich uczestników. Pozwalało to chociaż przez chwilę poczuć chociaż namiastkę naszej uczelnianej atmosfery, za którą, jak się okazało, tęsknią wszyscy studenci i wykładowcy. Wszyscy przyznali, że zaistniałe okoliczności pozwoliły dostrzec na nowo sens studiowania, wspólnych rozmów, spotkań, wymiany doświadczeń oraz uczenia się od siebie nawzajem. Końcową konkluzją spotkania było to, iż wszystkie strony biorące w nim udział widzą sens i potrzebę takich spotkań, dlatego podjęto decyzję, że będą one organizowane cyklicznie.

Reprezentując Władze Wydziału Administracji i Nauk Społecznych a także wszystkich naszych nauczycieli akademickich pragnę złożyć serdeczne podziękowania naszym drogim studentom za zaangażowanie, wytrwałość, ogromne chęci i jeszcze większą pracę, jakie wkładacie w naukę. Stanowi to dla nas ogromne wsparcie a także motywację do tego aby dołożyć wszelkich starań, by nasze działania były dla Państwa jeszcze bardziej atrakcyjne.

Z wyrazami szacunku
Prodziekan Wydziału Administracji i Nauk Społecznych
dr Piotr Kulikowski

 

 

Facebook

Newsletter

Zaakceptuj Warunki korzystania oraz Polityka prywatności

Kontakt

Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych

82-300 Elbląg, ul. Lotnicza 2

© Copyright AMISNS 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.