plende

Aktualności

uczelnia

IX edycja Międzynarodowej Konferencji „GOSPODARKA I SPOŁECZEŃSTWO W EUROPEJSKIEJ PERSPEKTYWIE”

W dniu 16 kwietnia 2021 roku Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna w Elblągu wraz z  Sektorową Radą ds. Kompetencji Nowoczesne Usługi Biznesowe w Lublinie zorganizowała IX edycję Międzynarodowej Konferencji zatytułowanej „GOSPODARKA I SPOŁECZEŃSTWO W EUROPEJSKIEJ PERSPEKTYWIE”. W tym roku z myślą przewodnią "Kompetencje jutra, czyli czego przyszłość będzie wymagała od nas i naszych dzieci”. Konferencja z uwagi na panujące w całym kraju obostrzenia zorganizowana została w sposób zdalny.

Wydarzenie patronatem honorowym objęli: Pan dr Gustaw Marek Brzezin – Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Pan Witold Wróblewski – Prezydent Miasta Elbląg.

Zdaniem Pana Marszałka, przystosowanie się do funkcjonowania w gospodarce 4.0 jest nie tyle wyzwaniem, co koniecznością, gdyż nie ma przyszłości bez gospodarki 4.0. Należy również zwrócić uwagę, że nadchodzi już gospodarka 5.0. Zatem, kto dostosuje się to tych uwarunkowań, będzie liczył się na konkurencyjnym rynku.

Kontynuacją słów Pana Marszałka, była wypowiedź Pani dr Izabeli Seredochy, prof. EUH-E, pełniącej funkcję prorektora ds. kształcenia. „Jesteśmy świadkami czwartej rewolucji przemysłowej, w której gospodarka 4.0 bardzo dynamicznie poszukuje takich możliwości, które do tej pory nie były eksploatowane. Są to oczywiście innowacje. Rynek pracy musi powoli iść w stronę rynku talentów. Bo to one generują innowacje, wnoszą kreatywne i nieszablonowe, nietuzinkowe myślenie. Natomiast społeczeństwo 5.0, które charakteryzuje się nowym modelem stosunków międzyludzkich, rozwiązuje swoje problemy z wykorzystaniem nowych technologii. (…) Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana w różnych obszarach życia gospodarczego, w medycynie i edukacji, czego przykładem jest nasze Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej. Tam studenci uczą się elementarnych czynności w kontakcie ze sztuczną inteligencją”.

Z kolei Pan dr Bartosz Sobotka reprezentujący współorganizatora, tj. Sektorową Radę ds. Kompetencji Nowoczesne Usługi Biznesowe, zwrócił uwagę na to jakie kompetencje będą wymagane w przyszłości. W zmieniających, niepewnych, złożonych i niejednoznacznych czasach zwanych VUCA. „Świat VUCA wymaga biegłości w mierzeniu się z problemami, wymyślaniu rozwiązań i odpowiedzi wykraczających poza utarte schematy. Musimy mieć większą elastyczność postaw i umiejętności oraz wszechstronności w reagowaniu na zmieniające się wymagania i okoliczności”.

Uczestnikami konferencji, którzy wzięli w niej udział byli nie tylko partnerzy  reprezentujący instytucje sektora publicznego, biznesowego, inne uczelnie ale także placówki oświatowe oraz studenci i pracownicy EUH-E.

Wśród głównych tematów poruszanych przez prelegentów pojawiały się  między innymi rozważania odnoszące się  do obecnego rozwoju społeczno-gospodarczego. Czy będzie to społeczeństwo informacyjne czy społeczeństwo wyobraźni? Wygłoszone referaty ukazały wyzwania i wymagania obecnego rynku pracy, gospodarki i edukacji wobec osób, które powinny posiadać kompetencje, gwarantujące wejście i utrzymanie się na rynku pracy.

Należy podkreślić, że wymiana doświadczeń i wiedzy na konferencji ukazała szereg realizowanych działań, ukierunkowanych na upowszechnieniu dobrych praktyk w wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi informatycznych. W rezultacie zintegrowano doświadczenia prezentowane przez środowisko naukowe oraz praktyków zarządzania publicznego i biznesu. Prelegenci przedstawili spojrzenie na rozwój gospodarki z wielu perspektyw.

Facebook

Newsletter

Zaakceptuj Warunki korzystania oraz Polityka prywatności

Kontakt

Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych

82-300 Elbląg, ul. Lotnicza 2

© Copyright AMISNS 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.