Nowości - Studia podyplomowe, kursy i szkolenia



Szanowni Państwo, Drodzy Studenci,
W dniu 20 marca b.r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia na mocy którego na podstawie art. 46 ust. 2 i 4 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi zarządzono:
- w okresie od dnia 20 marca 2020 r. do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stan epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.
Powyższe nie pozostaje bez wpływu na funkcjonowanie naszej Uczelni, zarówno pod względem organizacji procesu kształcenia jak i realizacji obowiązków o charakterze administracyjnym. Trudna sytuacja w jakiej przyszło nam egzystować niesie za sobą liczne konsekwencje. Najpoważniejszą jest konieczność prowadzenia zajęć w systemie zdalnym, do czego Uczelnia została zobligowana na mocy dwóch aktów normatywnych rangi wykonawczej, tj. rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 23 marca 2020 r. i rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 marca 2020 r.
Jako władze Uczelni, odpowiedzialne za realizację jej ustawowych i statutowych zadań, wraz z osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie i realizację procesu uczenia się, dokładamy wszelkich starań, aby społeczność akademicka, w możliwie najmniejszym stopniu odczuła niekorzystne skutki jakie niosą za sobą konieczne zmiany w organizacji funkcjonowania szkolnictwa wyższego.
W ostatnim czasie pojawiły się liczne pytania i głosy studentów dotyczące organizacji procesu kształcenia, zwłaszcza na kierunkach, gdzie realizowane są zajęcia praktyczne i na których praktyki stanowią istotny element całego procesu. Podnoszona jest m.in. kwestia terminu przeprowadzenia egzaminów teoretycznych i praktycznych, jakie planowo powinny mieć miejsce w semestrze letnim bieżącego roku akademickiego. Pojawiają się też pytania o możliwość zaliczenia zajęć praktycznych realizowanych do tej pory.
Zapewniam, że władze Uczelni bardzo poważnie podchodzą do tych problemów, uznając je za pilne. Potrzebę uregulowania tych zagadnień dostrzegło też Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W dniu 01 kwietnia 2020 r. ukazały się na stronie www.gov.pl „Rekomendacje dotyczące realizacji praktyk na studiach pierwszego i drugiego stopnia, oraz jednolitych studiach magisterskich”. Wynika z nich klika istotnych z punktu Uczelni informacji, mianowicie:
Ponadto w dniu 03 kwietnia 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 1 kwietnia 2020 r. nowelizujące rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 26 lipca 2019 r. zgodnie z którym do rozporządzenia dodano m.in. § 1a w brzmieniu:
Powyższe prowadzi do kilku zasadniczych konkluzji.
Po pierwsze, aktualnie poważnie rozważana jest możliwość kontynuowania prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, po zakończeniu okresu zawieszenia kształcenia, nie dłużej niż do dnia 30 września 2020 r. W związku z brakiem szczegółowej wiedzy na temat rozwoju sytuacji epidemiologicznej w najbliższym czasie, na razie kwestia ta pozostaje otwarta. Decyzja w tym zakresie podjęta zostanie w możliwie najkrótszym czasie.
Po drugie rozważana jest możliwość zaliczenia praktyk na podstawie dotychczas zrealizowanych efektów uczenia się. Taka możliwość zdaje się być bardzo prawdopodobna, lecz dotyczy w głównej mierze studentów studiów II stopnia na kierunku „Pielęgniarstwo”.
Po trzecie znowelizowane przepisy i wydane rekomendacje, nie wpływają na ogólną ocenę władz Uczelni co do braku możliwości przeprowadzenia egzaminów teoretycznych i praktycznych jakie powinny się odbyć w semestrze letnim bieżącego roku akademickiego. W tej materii brane były pod uwagę wszelkie argumenty przemawiające zarówno „za” możliwością przeprowadzenia takich egzaminów, jak i „przeciwko” ich przeprowadzeniu.
Wzięte zostały pod uwagę w szczególności następujące okoliczności:
Na podstawie analizy w/w okoliczności stwierdzono, iż:
Mając na uwadze podane wyżej argumenty stwierdzić należy, że egzaminy (zarówno teoretyczny jak i praktyczny) w obecnie panujących warunkach epidemii, nie mogą zostać przeprowadzone.
Na uwagę zasługuje, że proces kształcenia na kierunku „Pielęgniarstwo” odbywa się z wykorzystaniem infrastruktury pozwalającej na osiągnięcie efektów uczenia się. Praktyki zawodowe jak i egzamin, odbywają się w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, z którymi uczelnia zawarła umowy lub porozumienia, w szczególności w oddziałach szpitalnych oraz gabinetach podstawowej opieki zdrowotnej (pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej i lekarza podstawowej opieki zdrowotnej). Egzamin praktyczny na kierunku „Pielęgniarstwo” ma charakter szczególny zarówno pod względem jego przebiegu jak i z punktu widzenia wagi uprawnień jakie niesie za sobą zakończenie go wynikiem pozytywnym.
Władze Uczelni dołożą wszelkich starań, aby egzamin teoretyczny i praktyczny przeprowadzone zostały niezwłocznie po ustaniu stanu zagrożenia epidemicznego i – w przypadku egzaminu praktycznego – niezwłocznie po udostępnieniu infrastruktury szpitalnej, o czym wszyscy zainteresowani studenci zostaną natychmiast powiadomieni.
O wszelkich kwestiach istotnych z punktu widzenia realizacji procesu kształcenia, będziecie Państwo informowani na bieżąco.
Z wyrazami szacunku
Rektor Elbląskiej Uczelni Humanistyczno - Ekonomicznej
dr Zdzisław Dubiella, prof. EUH-E
Oświadczenie EUH-E w sprawie egzaminu dyplomowego na kierunku pielęgniarstwo - pobierz plik
Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych
82-300 Elbląg, ul. Lotnicza 2