Nowości - Studia podyplomowe, kursy i szkolenia



Szanowni Państwo!
Na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Ministrem Obrony Narodowej w sprawie realizacji programu ochotniczego szkolenia wojskowego studentów, uruchomiono V edycję projektu pn. „Legia Akademicka”. Jest to projekt skierowany do studentów, którzy chcą odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać stopień wojskowy i myślą o przyszłej służbie wojskowej w Siłach Zbrojnych RP. W czterech dotychczasowych edycjach szkolenia teoretyczne odbyło blisko 16 tysięcy studentów z całego kraju.
Po raz 3 do programu przystępuje także Elbląska Uczelnia Humanistyczno–Ekonomiczna. Właśnie rozpoczęliśmy niezbędne formalności. Dotychczas, w dwóch edycjach, szkolenie w ramach programu w EUH–E odbyło ponad 70 studentów – zarówno „naszych” jak i „gościnie” przedstawicieli innych uczelni. Program składa się z części teoretycznej, realizowanej w EUH–E oraz części praktycznej, realizowanej w jednostce wojskowej. Studenci – bo tylko aktualni studenci mogą przystąpić do programu – realizują szkolenie teoretyczne i praktyczne w ramach modułu podstawowego – 15 godzin teorii zakończonej egzaminem i około 4 tygodni praktycznego szkolenia w jednostce wojskowej, zakończonego Przysięgą Wojskową, egzaminami i uzyskaniem stopnie szeregowy rezerwy. Jednak we wniosku studenci – ochotnicy mogą zadeklarować, iż po pozytywnym zaliczeniu części teoretycznej modułu podstawowego, przystępują do modułu podoficerskiego. To także 15 godzin zajęć teoretycznych w EUH–E zakończonych egzaminem i kolejne około 4 tygodnie szkolenia praktycznego w jednostce wojskowej, zakończonego egzaminamii minowaniem na stopień kaprala rezerwy. Do modułu podoficerskiego mogą się także zgłosić studenci, którzy już odbyli szkolenie podstawowe, służyli w wojsku lub Obronie Terytorialnej i posiadają stopień szeregowego rezerwy. Wtedy przystępują do części teoretycznej i praktycznej tylko w części modułu podoficerskiego. Szczegóły zostaną omówione na spotkaniu organizacyjnym.
Jednak aby rozpocząć 3 edycję programu, Elbląska Uczelnia Humanistyczno–Ekonomiczna musi mieć deklaracje studentów – ochotników, którzy w tej edycji programu chcą wziąć udział.
Do dnia 30 listopada rozpoczynamy nabór chętnych, zarówno z naszej uczelni jak i innych Szkół Wyższych. Wnioski w formie „papierowej” można pobraćw dziekanacie lub w portierni przy wejściu do uczelni. Po wypełnieniu zdać w dziekanatach. Wniosek w formie elektronicznej stanowi załącznik do niniejszego komunikatu. Koordynatorem programu z ramienia EUH–E jest ppłk rez. Zbigniew Tuszyński. Można uzyskać informacje osobiście – w trakcie prowadzonych zajęć m.in. w dniu 14 listopada oraz w innych terminach, kiedy jestem w uczelni. Ponadto można przesłać pytania jak również wypełnione wnioski na adres email – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Termin 30 listopada jest terminem tymczasowy – musimy określić wstępnie ilość chętnych, która stanowi podstawę do ubiegania się o zgodę na realizację programu w EUH-E. Więcej informacji będziemy przekazywać „na bieżąco” w kolejnych komunikatach na stronie EUH–E w aktualnościach oraz zakładce „Legia Akademicka”.
Bardzo proszę o zapoznanie się z komunikatem i podjęcie decyzji o udziale w programie „Legia Akademicka 2022 w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno–Ekonomicznej”.
Nieustająco wiele zdrowia życzę.
ppłk rez. Zbigniew Tuszyński
Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych
82-300 Elbląg, ul. Lotnicza 2